אבי ניסנקורן – הזוכה באות היוקרתי "שומר הסף" לשנת 2020

מגזין המשפט "מרשי" רואה חשיבות עליונה בהגנה על הדמוקרטיה ושלטון החוק בישראל, במיוחד לאור השיח הבוטה והמסוכן כנגד גופי אכיפת החוק בשנים האחרונות.

אות "שומר הסף" מוענק לאישים בולטים שפעולתם הייתה מופת לאומץ לב בהגנה אקטיבית על ערכים אלו.

הזוכה הגדול לשנת 2020 הוא שר המשפטים אבי ניסנקורן.

 

ב-17 במאי 2020 מונה במסגרת ממשלת ישראל השלושים וחמש לשר המשפטים.

המתקפה שהוביל הליכוד על ניסנקורן מרגע מינויו, היא חלק מהמתקפה הכללית על מערכת אכיפת החוק, שממנה סובלים גם היועמ"ש אביחי מנדלבליט והתובעת במשפטו של נתניהו, ליאת בן ארי־שווקי.

בליכוד הוא נתפס אולי כיחיד בכחול לבן שמבין פוליטיקה, שאינו פראייר. הוא לא נרתע מחיכוך ועמידה על עקרונות ויכול להיות תקיף, בניגוד לאחרים שנוטים לעיתים להושיט את הלחי השנייה לסטירות של נתניהו ואנשיו.

ניסנקורן הותיר לכחול לבן בראשות גנץ תפקיד היסטורי אחד — לשמור על מערכת אכיפת החוק, לתת לה הגנה וגיבוי ולמנוע מינויים מפוקפקים שיפעלו לחסלה.

כחול לבן מודרה באופן משפיל מהסכמי השלום ומקרדיט על כל הצלחה בטחונית והדרך היחידה שלה להישאר רלוונטית היא שמירה על מערכת אכיפת החוק, מה שהופך את ניסנקורן לאיש הכי חשוב במפלגה בעת הזאת ולזה שניתן לייחס לו אולי את כל המנדטים, המועטים יחסית, שמקבלת כחול לבן בסקרים, למרות שהפרה את הבטחתה העיקרית לבוחריה – לא לכהן בממשלה תחת נאשם בפלילים.

בשורה של ראיונות התבטא ניסנקורן באופן המציב אותו כחומה בצורה בפני הניסיונות לזנב במערכת המשפט ואכיפת החוק.

באחד הראיונות אמר:

"יש כמה עקרונות יסוד. הראשון הוא עצמאות מערכת של שלטון החוק. צריך שהמערכת תפעל בצורה עצמאית ונקייה מפוליטיקה. אני לא בטוח בכלל שגורמים בכירים בליכוד מבינים את החשיבות של העיקרון הזה". ניסנקורן נוקב בשורה של צעדים שהיו קורים להערכתו ללא נוכחותו במשרד המשפטים: חקיקה להכשרת חוקים שבג"ץ פסל (פסקת ההתגברות), חוק להקפאת חקירות נגד ראש ממשלה מכהן (החוק הצרפתי), פוליטיזציה של הוועדה למינוי שופטים ומינויי בכירים אחרים ועוד. "באיזו מדינה פוליטיקאים מדברים היום כמו שפוליטיקאים מדברים אצלנו על המערכת השיפוטית? בשום מדינה באירופה לא מדברים ככה. בארה"ב לא מדברים ככה", הוא אומר. "אני חושב שהיום אנחנו בתקופה היסטורית למדינת ישראל. הדמוקרטיה שברירית בצורה מטורפת. מי שנמצא בפוליטיקה צריך להבין שהוא בעת משבר חסר תקדים, בטח בתקופת חיי. אני לא מדבר על משבר מלחמתי אלא על משבר דמוקרטי, תשתיתי".

בראיון אחר אמר:

"לא יהיה חוק עוקף בג"ץ וכל עוד אני בתפקיד לא תהיה גם פסקת התגברות. באגרוף ברזל לא אתן לפגוע במערכת המשפט". "העובדה שתיק המשפטים הוא בכחול לבן, חשוב מאוד לדעתי לכחול לבן, ואני מאמין שגם לעם ישראל. אמרנו ששלטון החוק ושמירה על הדמוקרטיה זה ערך שאנחנו בכחול לבן רואים אותו כערך מרכזי במפלגה, ולכן חשוב ששר המשפטים יהיה מכחול לבן"

 

אשר על כן, ניסנקורן היה השנה השחקן המרכזי בממשלה במהלכים להגנת הדמוקרטיה והגורם שהצליח לבלום, או לפחות לרסן, את ההשפעה של ההתקפות על מערכת המשפט ועל כך מוענק לו כאמור אות "שומר הסף" לשנת 2020.